
The FAN5904BUC01X is a DC/DC controller from Onsemi with an efficiency of 95%. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum output current of 2.4A. The device is packaged in a WLCSP-16 and is RoHS compliant. It is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5904BUC01X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 95% |
| Height | 625um |
| Max Duty Cycle | 100% |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.4A |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Current | 2.3A |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.047g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5904BUC01X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
