
The FAN5904UC00X is a surface mount DC/DC controller from Onsemi with an efficiency of 95%. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is RoHS compliant. The device has a single output with a maximum current of 2.4A and a maximum voltage of 3.5V. It is available in a WLCSP-16 package with a pitch of 0.40mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5904UC00X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 95% |
| Height | 0.378mm |
| Length | 1.71mm |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.4A |
| Max Output Voltage | 3.5V |
| Min Output Voltage | 400mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.3A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 3.5V |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.047g |
| Width | 1.71mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5904UC00X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
