Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6204MY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Height | 1.75mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 28.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 4V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | mWSaver™ |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.005044oz |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6204MY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
