
The FAN6224M is a DC/DC controller from Onsemi, packaged in a SOP-8. It operates over a temperature range of -40°C to 105°C and is RoHS compliant. The device has a maximum supply voltage of 26V and a maximum frequency of 140kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOP |
| Height | 1.575mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.9mm |
| Max Frequency | 140kHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 26V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Voltage | 14V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.2304g |
| Width | 3.9mm |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN6224M
Product discontinuance for onsemi power management ICs due to Macronix FAB closure. Last time buy: Jan 28, 2022; Last ship: Jul 28, 2022.
Product discontinuance notice for various onsemi power management and LED driver ICs due to the closure of the Macronix 5" FAB. Last time buy is December 26, 2020.
