Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6300ANY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DIP |
| Package/Case | DIP |
| Package Description | Dual In Line Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 9.83(Max) |
| Package Width (mm) | 6.67(Max) |
| Package Height (mm) | 3.68 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Mounting | Through Hole |
| Topology | Flyback |
| Minimum Supply Voltage | 15V |
| Maximum Supply Voltage | 17V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542310001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6300ANY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN6300ANY
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.