
The FAN6520BM DC/DC controller is a single-output device with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. It operates at a supply voltage of 5V and has an output voltage of 5.5V. The device is packaged in a SOIC package and is compliant with RoHS regulations. It can handle a maximum frequency of 340kHz and has a duty cycle of 100%. The FAN6520BM is a member of the FAN6520 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6520BM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Duty Cycle | 100% |
| Max Duty Cycle | 100% |
| Max Frequency | 340kHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 95 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6520 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6520BM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
