Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6520BMX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Duty Cycle | 100% |
| Max Duty Cycle | 100% |
| Max Frequency | 340kHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6520 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6520BMX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
