
Green-Mode PWM Controller for Flyback Converter, 65KHz, 2500-REEL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SO |
| Duty Cycle | 75% |
| Fall Time | 50ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Max Supply Current | 5mA |
| Max Supply Voltage | 11.5V |
| Min Supply Voltage | 9.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 250A |
| Output Voltage | 18V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6751 |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN6751MRMY
Product discontinuance notice P762AAB for legacy Fairchild products, providing end-of-life dates and suggested replacements from ON Semiconductor, ST, and TI.
