Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6753MY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Duty Cycle | 70% |
| Fall Time | 50ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Duty Cycle | 70% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Max Supply Current | 3.7mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 8.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 2.7mA |
| Output Current | 250mA |
| Output Voltage | 18V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FAN6753 |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6753MY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN6753MY
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
