
The FAN6754MLMY is a flyback DC/DC controller from Onsemi, operating within a temperature range of -40°C to 105°C. It features a maximum power dissipation of 400mW and a maximum supply current of 2mA. The device is available in a SOIC package, suitable for surface mount applications. The FAN6754MLMY is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Duty Cycle | 92% |
| Fall Time | 50ns |
| Frequency | 65kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Duty Cycle | 92% |
| Max Frequency | 65kHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Max Supply Current | 2mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 8V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Voltage | 13V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 1.7mA |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Not CompliantNo |
These are design resources that include the Onsemi FAN6754MLMY
Product discontinuance notice P245A details end-of-life status and suggested replacements for various Fairchild Semiconductor logic, power management, and MOSFET components.
