The FAN6755UWMY is a DC/DC controller from Onsemi with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum power dissipation of 400mW and a maximum supply current of 2mA. The device is packaged in a SOIC package and is RoHS compliant. It operates at a frequency of 130kHz and has a maximum duty cycle of 90%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 30ns |
| Frequency | 130kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Duty Cycle | 90% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 400mW |
| Max Supply Current | 2mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 9V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Operating Supply Voltage | 22V |
| Output Current | 700mA |
| Output Voltage | 18V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | mWSaver™ |
| Weight | 0.187g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN6755UWMY
Product Discontinuation Notice (PDN) P21AA from Fairchild Semiconductor listing end-of-life parts including bridge rectifiers, logic ICs, MOSFETs, and PWM controllers.
Product discontinuance notice P762AAB for legacy Fairchild products, providing end-of-life dates and suggested replacements from ON Semiconductor, ST, and TI.