
Dual-PWM Combination Controller for Flyback and Forward Converter, 2500-REEL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Duty Cycle | 49% |
| Fall Time | 50ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Duty Cycle | 49% |
| Max Frequency | 130kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 10mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 9V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6791 |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.143g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN6791MY
Product discontinuance notice for various onsemi power management and LED driver ICs due to the closure of the Macronix 5" FAB. Last time buy is December 26, 2020.
