Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6862NY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Fall Time | 35ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 7.5V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 59 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FAN6862 |
| Weight | 0.4096g |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6862NY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN6862NY
Product discontinuance notice P318A from Fairchild Semiconductor detailing discontinued parts, suggested replacements, and end-of-life order deadlines issued in March 2013.
