
The FAN6862TY is a flyback DC/DC controller from Onsemi, operating within a temperature range of -40°C to 105°C. It is designed to handle a maximum power dissipation of 300mW and features a switching frequency of up to 65kHz. This device is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 3000 units per package. It has a maximum output current of 3mA and a maximum supply current of 4mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6862TY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Duty Cycle | 70% |
| Fall Time | 35ns |
| Frequency | 65kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 3mA |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 7.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6862 |
| Switching Frequency-Max | 65kHz |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.03g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6862TY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN6862TY
Product discontinuance for onsemi power management ICs due to Macronix FAB closure. Last time buy: Jan 28, 2022; Last ship: Jul 28, 2022.
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
