
The FAN6863RTY is a flyback DC/DC controller from Onsemi, packaged in a SOT-23-6 surface mount package. It operates over a supply voltage range of 6.5V to 30V and can handle an output current of up to 400mA. The device has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Duty Cycle | 70% |
| Fall Time | 35ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Duty Cycle | 70% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 6.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Output Current | 400mA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.036g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN6863RTY
Product discontinuance notice for various onsemi power management and LED driver ICs due to the closure of the Macronix 5" FAB. Last time buy is December 26, 2020.
