
The FAN6863TY is a DC/DC controller with a maximum output current of 400mA and a maximum supply voltage of 30V. It operates over a temperature range of -40°C to 105°C and has a maximum supply current of 2mA. The device is packaged in a SOT-23-6 package and is available in quantities of 3000 per reel. The FAN6863TY is RoHS compliant and suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Fall Time | 35ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Duty Cycle | 70% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 2mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 6.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Output Current | 400mA |
| Output Voltage | 13.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN6863 |
| Weight | 0.036g |
| RoHS | Compliant |
