
The FAN6921AMRMY is a surface mount DC/DC controller from Onsemi with a maximum supply voltage of 30V and a maximum power dissipation of 800mW. It operates within a temperature range of -40°C to 105°C. This device is packaged in a SOP16 package and is available in quantities of 2500. The FAN6921AMRMY is RoHS compliant and suitable for use in flyback topologies.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN6921AMRMY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Fall Time | 40ns |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Current | 10mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 6.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.143g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN6921AMRMY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN6921AMRMY
Product discontinuance notice for various onsemi power management and LED driver ICs due to the closure of the Macronix 5" FAB. Last time buy is December 26, 2020.
