Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7080M-GF085 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Channel Type | Synchronous |
| Fall Time | 400ns |
| Frequency | 200kHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 600mA |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Max Supply Voltage | 625V |
| Min Supply Voltage | 5.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Package Quantity | 95 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 625mW |
| Propagation Delay | 1500ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Turn-Off Delay Time | 60ns |
| Turn-On Delay Time | 110ns |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7080M-GF085 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7080M-GF085
Product discontinuance notice for onsemi image sensors, Zener diodes, and power ICs. Last time buy: March 30, 2023. Last ship: September 30, 2023.
