
The FAN7081CM_F085 is a single gate driver IC from Onsemi with a maximum operating temperature range of -40°C to 125°C. It has a maximum supply voltage of 20V and a maximum output current of 500mA. The device is packaged in a SOIC package and has a power dissipation of 625mW. It features a propagation delay of 300ns and a turn-off delay time of 300ns.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7081CM_F085 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 150ns |
| Frequency | 200kHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250mA |
| Output Voltage | 100mV |
| Package Quantity | 9500 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 625mW |
| Propagation Delay | 300ns |
| Supply Current | 25uA |
| Turn-Off Delay Time | 300ns |
| Turn-On Delay Time | 300ns |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7081CM_F085 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
