
The FAN7081CMX_F085 is a single gate driver IC from Onsemi, packaged in a surface mount SOIC package. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C and has a maximum power dissipation of 625mW. The device can supply up to 600mA of current and has a propagation delay of 300ns. It is designed for use in lead-free applications and is available on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7081CMX_F085 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 25ns |
| Frequency | 200kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Current | 600mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 625mW |
| Propagation Delay | 300ns |
| Supply Current | 1mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7081CMX_F085 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7081CMX_F085
Product Discontinuance Notice (PDN) for Fairchild Semiconductor FAN7080, FAN7081, FAN7083, and FAN7085 series gate driver ICs with suggested replacements.