
Automotive-grade, 600V, 0.4A high-side non-inverting gate driver IC. Features a single output and operates from a 10V to 20V supply. This surface-mount component is housed in an 8-pin SOIC package with gull-wing leads, measuring 4.9mm x 3.9mm x 1.5mm. It supports CMOS input logic and offers a maximum operating frequency of 200kHz, with rise and fall times of 400ns and 200ns respectively. Operating temperature range is -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7083M_GF085 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SOIC |
| Package Description | Small Outline IC Narrow Body |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 4.9 |
| Package Width (mm) | 3.9 |
| Package Height (mm) | 1.5(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.75(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MS-012AA |
| Driver Type | High Side |
| Driver Configuration | Non-Inverting |
| Peak Output Current | 0.4(Min)A |
| Number of Drivers | 1 |
| Min Operating Supply Voltage | 10V |
| Max Operating Supply Voltage | 20V |
| Input Logic Compatibility | CMOS |
| Maximum Operating Frequency | 200kHz |
| Maximum Rise Time | 400ns |
| Maximum Fall Time | 200ns |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542310001 |
| Schedule B | 8542310000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| AEC Qualified | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7083M_GF085 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7083M_GF085
Product discontinuance notice for onsemi image sensors, Zener diodes, and power ICs. Last time buy: March 30, 2023. Last ship: September 30, 2023.