
The FAN7085CM_F085 is a single gate driver IC with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum output current of 450mA and a maximum power dissipation of 625mW. The device is packaged in a SOIC package and is suitable for surface mount applications. The IC has a propagation delay of 9.8ns and a turn-off delay time of 0.5us.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7085CM_F085 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 200ns |
| Frequency | 200kHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 450mA |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250mA |
| Output Voltage | 100mV |
| Package Quantity | 9500 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 625mW |
| Propagation Delay | 9.8ns |
| Supply Current | 200uA |
| Turn-Off Delay Time | 0.5us |
| Turn-On Delay Time | 1us |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7085CM_F085 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
