
The FAN7300G is a surface mount power management IC from Onsemi with a maximum operating temperature range of -25°C to 85°C. It operates at a maximum supply voltage of 25V and has a maximum supply current of 8.5mA. The device has a maximum power dissipation of 1.1W. It is available in a lead-free SSOP package, packaged in tape and reel quantities of 70. The FAN7300G is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7300G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SSOP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 115kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 1.1W |
| Max Supply Current | 11mA |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 8.5mA |
| Operating Supply Voltage | 25V |
| Output Voltage | 5V |
| Package Quantity | 70 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7300 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7300G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
