
The FAN7310G is a 4-channel low dropout regulator from Onsemi, operating within a temperature range of -25°C to 85°C. It can handle a maximum supply voltage of 24V and a minimum supply voltage of 5V. The device is lead free and RoHS compliant, making it suitable for surface mount applications. With a power dissipation of 1.1W, this regulator is designed for high-performance applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7310G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SSOP |
| Frequency | 124kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 6300 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.1W |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7310 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7310G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.