
The FAN7311BM is a surface mount power management IC with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It operates at a maximum supply voltage of 25.5V and a minimum supply voltage of 5V. The device has a maximum power dissipation of 1.8W and is compliant with RoHS regulations. It is available in a 36-piece package with a SOIC case and is packaged in a rail/Tube format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7311BM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 250kHz |
| Max Frequency | 250kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage | 25.5V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 36 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.8W |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7311 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7311BM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
