
The FAN7314AM is a 4-channel power switch from Onsemi, packaged in a surface-mount SOIC package. It operates over a temperature range of -25°C to 85°C and has a maximum power dissipation of 1.8W. The device is RoHS compliant and available in quantities of 36 per rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7314AM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 250kHz |
| Max Frequency | 250kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 1.8W |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 25.5V |
| Min Supply Voltage | 6V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Segments | 4 |
| Package Quantity | 36 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.4W |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7314 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7314AM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
