
The FAN7315GX is a surface mount power management IC from Onsemi. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum power dissipation of 1.1W. The device is RoHS compliant and lead free. It can handle a maximum supply current of 2mA and has a maximum operating frequency of 107kHz. The FAN7315GX is available in a 2000 unit package quantity in a rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7315GX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SSOP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 107kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.1W |
| Max Supply Current | 2mA |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7315 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7315GX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
