Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7317BM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SOIC |
| Package Description | Small Outline IC |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 20 |
| PCB | 20 |
| Package Length (mm) | 13(Max) |
| Package Width (mm) | 7.6(Max) |
| Package Height (mm) | 2.35(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.65(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Operating Supply Voltage | 28V |
| Min Operating Supply Voltage | 6V |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7317BM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7317BM
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.