
The FAN7318BM is a surface mount driver IC packaged in a 20-pin SOIC lead-frame SMT package. It operates over a temperature range of -25°C to 85°C and can withstand a maximum supply voltage of 30V. The device can handle a maximum supply current of 3.5A. It is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7318BM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SOIC |
| Package Description | Small Outline IC |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 20 |
| PCB | 20 |
| Package Length (mm) | 13(Max) |
| Package Width (mm) | 7.6(Max) |
| Package Height (mm) | 2.35(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.65(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 3.5mA |
| Min Operating Supply Voltage | 6V |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7318BM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7318BM
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.