
The FAN73402MX is a surface mount power management IC with a maximum operating temperature of 125°C and a maximum operating supply voltage of 35V. It has a maximum power dissipation of 900mW and is available in a 16-pin SOIC N package. The IC is suitable for use in a variety of applications, including LED drivers, and is manufactured by Onsemi.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN73402MX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SOIC N |
| Package Description | Small Outline IC Narrow Body |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 16 |
| PCB | 16 |
| Package Length (mm) | 9.9 |
| Package Width (mm) | 3.9 |
| Package Height (mm) | 1.5(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.75(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MS-012AC |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 35V |
| Maximum Power Dissipation | 900mW |
| Min Operating Supply Voltage | 10V |
| Typical Operating Supply Voltage | 12|15|18|24V |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542310001 |
| Schedule B | 8542310000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN73402MX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN73402MX
Product discontinuance notice from Onsemi for various semiconductors, including motor drivers and logic devices. Last time buy date is Oct 01, 2020.