
The FAN7361M is a single-channel gate driver IC from Onsemi, packaged in a SOP8 package. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and can handle a maximum output current of 500mA and a maximum supply voltage of 625V. The device has a maximum power dissipation of 625mW and a propagation delay of 200ns. It is RoHS compliant and is available in a rail/Tube packaging with 90 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7361M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Channel Type | Single |
| Fall Time | 100ns |
| Height | 1.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Max Supply Voltage | 625V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 90 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 625mW |
| Propagation Delay | 200ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 550uA |
| Weight | 0.2304g |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7361M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
