
The FAN7382M1 is a dual gate driver IC with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is packaged in a SOIC package and is RoHS compliant. The IC has a maximum power dissipation of 1W and a supply current of 600uA. It is designed for surface mount applications and is available in a rail/tube packaging configuration with 54 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7382M1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 80ns |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Package Quantity | 54 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 600uA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7382M1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
