
625V, 3.3/5V input logic compatible, 0.65/0.35A sink/source current, Half Bridge Gate-Drive with fixed Deadtime, SO 8L NB, 8100-RAIL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN73833M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 80ns |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 650mA |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Max Supply Current | 750uA |
| Max Supply Voltage | 625V |
| Min Supply Voltage | 15V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Package Quantity | 90 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 625mW |
| Propagation Delay | 270ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 750uA |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN73833M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN73833M
Product discontinuance notice P245A details end-of-life status and suggested replacements for various Fairchild Semiconductor logic, power management, and MOSFET components.
