
The FAN7383M is a dual synchronous gate driver IC with two channels and four outputs. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is RoHS compliant. The device can handle a maximum output current of 650mA and a maximum power dissipation of 1W. It has a propagation delay of 670ns and a fall time of 80ns. The FAN7383M is packaged in a surface mount SOP package and is available in a rail/Tube packaging configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7383M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Channel Type | Synchronous |
| Fall Time | 80ns |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 650mA |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Max Supply Voltage | 625V |
| Min Supply Voltage | 15V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 4 |
| Package Quantity | 54 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1W |
| Propagation Delay | 670ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 1.2mA |
| Weight | 0.2183g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7383M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
