
The FAN7387M is a dual channel driver IC with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum power dissipation of 625mW and a maximum supply voltage of 14V. The IC is packaged in a surface mount SOIC package and is RoHS compliant. The FAN7387M has a propagation delay of 550ns and a fall time of 70ns. It operates at a frequency of 22kHz and has an operating supply current of 800uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7387M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 70ns |
| Frequency | 22kHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Max Supply Voltage | 14V |
| Min Supply Voltage | 11V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 800uA |
| Package Quantity | 90 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 625mW |
| Propagation Delay | 550ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7387M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7387M
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
