
625V, 3.3/5V input logic compatible, 2.5/2.5A sink/source current, Half Bridge Gate-Drive, SO 8L NB, 8100-RAIL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN73901M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 45ns |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.5A |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Max Supply Voltage | 625V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 2.5A |
| Package Quantity | 90 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 625mW |
| Propagation Delay | 200ns |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 110uA |
| Turn-Off Delay Time | 200ns |
| Turn-On Delay Time | 200ns |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN73901M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN73901M
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
