
The FAN7527BM is a surface mount IC with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a maximum power dissipation of 800mW and a maximum supply current of 8mA. The IC is RoHS compliant and is packaged in a rail or tube format, weighing 0.2304g. It operates at a maximum supply voltage of 30V and a minimum supply voltage of 9.5V, with an output voltage of 16V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOP |
| Frequency | 1MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Current | 8mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 9.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Voltage | 16V |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |