
The FAN7527BN is a PFC controller from Onsemi, packaged in a DIP with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -25°C. It can handle a maximum power dissipation of 800mW and a maximum supply current of 8mA. The device is RoHS compliant and has a packaging type of Rail/Tube.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7527BN datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Height | 5.08mm |
| Input Current | 3mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.83mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Max Supply Current | 8mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 9.5V |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Output Current | 500mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.1W |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.496g |
| Width | 6.67mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7527BN to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
