
The FAN7528M is a surface mount MOSFET with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is lead free and RoHS compliant. The device is packaged in a SOP package and is available in quantities of 95. The FAN7528M is suitable for high-frequency applications, with a frequency of up to 50kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOP |
| Frequency | 50kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 95 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7528 |
| RoHS | Compliant |