Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7528N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Frequency | 50kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 264V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 10mA |
| Max Output Voltage | 12.8V |
| Max Supply Voltage | 23V |
| Min Supply Voltage | 14V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1.5mA |
| Output Voltage | 14.5V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN7528 |
| Termination | Through Hole |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7528N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
