The FAN7530N is a DC/DC controller IC from Onsemi, packaged in a DIP package, suitable for through hole mounting. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C and has an operating supply voltage of 22V. The device is not RoHS compliant and is available in quantities of 50, packaged in rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7530N datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 20V |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 22V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FAN7530 |
| Weight | 0.496g |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7530N to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7530N
Product Discontinuation Notice (PDN) P21AA from Fairchild Semiconductor listing end-of-life parts including bridge rectifiers, logic ICs, MOSFETs, and PWM controllers.
