
The FAN7532M is a DC/DC controller with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a maximum supply voltage of 16.5V and a maximum power dissipation of 940mW. The device is packaged in a surface mount SOIC package and is lead free. It operates at a frequency of 52kHz and has an operating supply current of 6.4mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7532M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 52kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 940mW |
| Max Supply Voltage | 16.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 6.4mA |
| Package Quantity | 45 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 6.4mA |
| Weight | 0.242g |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7532M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7532M
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
