
The FAN7535M is a DC/DC controller with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a maximum power dissipation of 1.5W and operates with a maximum supply voltage of 24V and a minimum supply voltage of 20V. The device is packaged in a surface mount SOIC package and is available in quantities of 30. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7535M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 57.8kHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 20V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Operating Supply Voltage | 22V |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Weight | 1.098g |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7535M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7535M
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
