Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7535MX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Frequency | 57.8kHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 14V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Output Current | 500mA |
| Output Voltage | 11V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| Weight | 1.098g |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7535MX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7535MX
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
Product discontinuation notice from Fairchild Semiconductor for FAN7389MX and FAN7535MX, including suggested replacement part numbers.