The FAN7554 is a DC/DC controller with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a maximum supply current of 10mA and a maximum supply voltage of 30V. The device is packaged in a PDIP-8 package and is RoHS compliant. It has a quiescent current of 100uA and an output current of 1A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7554 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| Duty Cycle | 98% |
| Height | 3.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.2mm |
| Max Frequency | 500kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Current | 10mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 8.2V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1A |
| Output Voltage | 30V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 100uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.93g |
| Width | 6.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7554 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
