
The FAN7602BM is a flyback DC/DC controller from Onsemi, operating over a temperature range of -40°C to 150°C. It features a maximum output power of 48W and a maximum output current of 250mA. The device is packaged in a SOP package and is suitable for surface mount applications. The FAN7602BM has a maximum supply voltage of 20V and a minimum supply voltage of 7V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7602BM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Duty Cycle | 75% |
| Fall Time | 35ns |
| Fault Protection | Over Voltage |
| Frequency | 65kHz |
| Max Duty Cycle | 75% |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 48W |
| Max Supply Current | 1.5mA |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250mA |
| Output Power | 48W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 95 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7602BM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
