
The FAN7602BMX is a flyback DC/DC controller from Onsemi, operating over a temperature range of -40°C to 150°C. It features a nominal supply current of 1mA and a maximum supply current of 1.5mA. The device is packaged in a surface mount SOIC package and is RoHS compliant. The FAN7602BMX has a maximum power dissipation of 48W and a maximum operating frequency of 65kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Duty Cycle | 80% |
| Fall Time | 35ns |
| Frequency | 65kHz |
| Max Duty Cycle | 75% |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 48W |
| Max Supply Current | 1.5mA |
| Max Supply Voltage | 9V |
| Min Supply Voltage | 7V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
