Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN7602MX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOP |
| Fall Time | 35ns |
| Height | 1.55mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.92mm |
| Max Duty Cycle | 80% |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 48W |
| Max Supply Current | 1.5mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600mA |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 250uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Threshold Voltage | 1V |
| Topology | Flyback |
| Width | 3.95mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN7602MX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN7602MX
Product discontinuance notice P762AAB for legacy Fairchild products, providing end-of-life dates and suggested replacements from ON Semiconductor, ST, and TI.
