
The FAN7930CMX is a DC/DC controller from Onsemi with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It operates at a frequency of 300kHz and is packaged in a SOIC-8 package. The device is RoHS compliant and has a maximum supply current of 4mA. It is designed for surface mount applications and is available on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 300kHz |
| Height | 1.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 4mA |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 7.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.2304g |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN7930CMX
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
Product Discontinuation Notice (PDN) P21AA from Fairchild Semiconductor listing end-of-life parts including bridge rectifiers, logic ICs, MOSFETs, and PWM controllers.
