
The FAN9612MX is a dual DC/DC controller from Onsemi, packaged in a SOIC-16 case. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is RoHS compliant. The device has a maximum supply voltage of 20V and a maximum supply current of 6mA. It is designed for surface mount applications and is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Frequency | 525kHz |
| Height | 1.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 6mA |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.143g |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
